VMS-300A-12-1
CUI Inc.
Product No:
VMS-300A-12-1
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 200W
Product Status Active
Efficiency 92.5%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.67 A
Power (Watts) 200W (300W Forced Air)
Series VMS-300A (300W)