VPR811U050N1L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
VPR811U050N1L
Description:
CAP ALUM 810UF 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.626" (41.30mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series VPR
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 810 µF