VSCQ20-Q24-S15
CUI Inc.
Product No:
VSCQ20-Q24-S15
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.33A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 8-DIP Module, 6 Leads
Efficiency -
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -25°C ~ 71°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Power (Watts) 20 W