VSUU-120C-D524A
CUI Inc.
Product No:
VSUU-120C-D524A
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 24V 159W
Product Status Active
Efficiency 80%
Mfr CUI Inc.
Features PFC
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CE, cURus
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.21" W x 1.54" H (127.0mm x 81.5mm x 39.1mm)
Number of Outputs 2
Current - Output 2 3.5 A
Current - Output 1 15 A
Power (Watts) 159W
Series VSUU-120C-D (120W)