Home / DC DC Converters / VTM48EF080M030A00
minImg
VTM48EF080M030A00
Vicor Corporation
Product No:
VTM48EF080M030A00
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 8V 240W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 8V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 30A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 26V
Power (Watts) 240 W
Series VI Chip® VTM®
Type Voltage Transformation Module
Package / Case Module
Efficiency 95%