W11L0C-P05MJG0-7700
ODU
Product No:
W11L0C-P05MJG0-7700
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES L RIGHT-ANG
User Guide
Cable Opening 0.276" ~ 0.303" (7.00mm ~ 7.70mm)
Backshell Material, Plating Copper Alloy, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C