W1CL0C-P04MCC0-3500
ODU
Product No:
W1CL0C-P04MCC0-3500
Description:
ODU MINI-SNAP R/A PLUG, STY 1, S
User Guide
Cable Opening 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 300V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 4A
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 00
Mfr ODU
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C