W20K0C-P02MJG0-450S
ODU
Product No:
W20K0C-P02MJG0-450S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
User Guide
Cable Opening 0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 500V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 0
Mfr ODU
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C