W20L0C-P03LJG0-560S
ODU
Product No:
W20L0C-P03LJG0-560S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG W/SOCKETS, R/
User Guide
Cable Opening 0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 400V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7.5A
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C