W23F1C-P12MPH0-020S
ODU
Product No:
W23F1C-P12MPH0-020S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP R/A PLUG, STY 2, S
User Guide
Cable Opening 0.394" ~ 0.413" (10.00mm ~ 10.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 450V
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 12A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 3
Mfr ODU
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell, Strain Relief
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 120°C