W48-1-RMC-N-WH-B
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
W48-1-RMC-N-WH-B
Description:
PBS 12MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Wire Leads
Actuator Type Round, Button, Domed
Current Rating (Amps) 10mA (AC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 13.42mm Dia
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series W48
Type Standard
Switch Function Off-Mom
Electrical Life 1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC 12 V