W48M-112B
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
W48M-112B
Description:
PBS 19MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Current Rating (Amps) 250mA (DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.15mm Dia
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 3.1 VDC
Series W48M
Voltage Rating - DC 12 V