W77E516A40DL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W77E516A40DL
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
User Guide
Core Processor 8051
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W77
Package / Case 40-DIP
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V