W78C438C40FL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78C438C40FL
Description:
IC MCU 8BIT ROMLESS 100QFP
User Guide
Core Processor 8051
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type ROMless
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 40
Peripherals -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series W78
Package / Case 100-QFP
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
Program Memory Size -
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V