W78E052C40DL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78E052C40DL
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W78
Package / Case 40-DIP
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V