W78E516B40DL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78E516B40DL
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
User Guide
Core Processor 8052
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 40MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series W78
Package / Case 40-DIP
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V