Home / Solder / WBNCSAC31-35G
minImg
WBNCSAC31-35G
SRA Soldering Products
Product No:
WBNCSAC31-35G
Description:
SAC 305 POCKET PACK 35 GRAMS .03
User Guide
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Form -
Process Lead Free
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG
Product Status Active
Flux Type No-Clean
Series SUPER-PURE™
Type Wire Solder
Shelf Life Start -
Mfr SRA Soldering Products
Shelf Life -
Package Tube
Diameter 0.031" (0.79mm)