Home / Solder / WBNCSAC32
minImg
WBNCSAC32
SRA Soldering Products
Product No:
WBNCSAC32
Description:
LEAD FREE NO-CLEAN FLUX CORE SIL
User Guide
Storage/Refrigeration Temperature -
Composition Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Form Spool, 1 lb (454 g)
Process Lead Free
Wire Gauge 20 AWG, 21 SWG
Product Status Active
Flux Type No-Clean
Series -
Type Wire Solder
Shelf Life Start -
Mfr SRA Soldering Products
Shelf Life -
Package Spool
Diameter 0.032" (0.81mm)
Melting Point 430°F (221°C)