WCB10JBR500
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB10JBR500
Description:
RES 0.5 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 500 mOhms
Power (Watts) 10W