WCB5JB3K60
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB5JB3K60
Description:
RES 3.6K OHM 5% 5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 3.6 kOhms
Power (Watts) 5W