WCB7JB83R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB7JB83R0
Description:
RES 83 OHM 5% 7W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.375" Square x 1.400" L (9.53mm x 35.56mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 83 Ohms
Power (Watts) 7W