WCBF10JB1K50
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCBF10JB1K50
Package:
Axial
Description:
RES 1.5K OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 1.890" L x 0.394" W (48.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.5 kOhms
Power (Watts) 10W