WFH90A50RJE
Ohmite
Product No:
WFH90A50RJE
Manufacturer:
Ohmite
Description:
AL HOUSED 90W 50 OHMS 5%
User Guide
Operating Temperature -40°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 2.756" L x 0.496" W (70.00mm x 12.60mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 50 Ohms
Power (Watts) 90W