WHD560FET
Ohmite
Product No:
WHD560FET
Description:
RES 560 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 560 Ohms
Power (Watts) 3W