WL14-2P030S13
SICK, Inc.
Product No:
WL14-2P030S13
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
PHOTOELECTRIC SENSORS
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Ingress Protection IP67
Response Time 2.5ms
Sensing Distance 19.685" ~ 196.850" (500mm ~ 5m)
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Sensing Method Retroreflective
Light Source Red (645nm)
Product Status Obsolete
Connection Method Cable with Connector, M12
Series W14-2
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 3.937" (100.00mm)