WLNJ-30TS-N
Omron Automation and Safety
Product No:
WLNJ-30TS-N
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 80°C
Actuator Type Spring, Coil
Current Rating (Amps) 10A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT (DB/DM)
Mechanical Life 15,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series WL-N
Voltage Rating - DC 30 V
Electrical Life 750,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Omron Automation and Safety
Pretravel 0.787" (20.0mm)