WNC250FE
Ohmite
Product No:
WNC250FE
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 250 OHM 1% 2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package Axial
Resistance 250 Ohms
Power (Watts) 2W