WNE250FET
Ohmite
Product No:
WNE250FET
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 250 OHM 1% 5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 250 Ohms
Power (Watts) 5W