Home / Fixed Inductors / WPN252010H1R5MT
minImg
WPN252010H1R5MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WPN252010H1R5MT
Package:
1008
Description:
FIXED IND 1.5UH 2A 106 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 106mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Series WPN
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 40MHz