WRC5BJT18R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WRC5BJT18R0
Description:
RES 18 OHM 5% 5.5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 18 Ohms
Power (Watts) 5.5W