WSA58M-B13W24
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
WSA58M-B13W24
Description:
PBS 22MM SPDT 5A 28V UL61058 MTN
User Guide
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Round, Button, Flush
Current Rating (Amps) 5A (DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.15mm Dia
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series WSA58M
Voltage Rating - DC 28 V