WT18-3P420S10
SICK, Inc.
Product No:
WT18-3P420S10
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
PHOTOELECTRIC SENSORS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Ingress Protection IP67
Response Time 330µs
Sensing Distance 0.39" ~ 39.37" (10mm ~ 1m)
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON
Sensing Method Proximity, Background Suppression
Light Source Infrared (870nm)
Product Status Obsolete
Connection Method Connector, M12
Series W18-3
Voltage - Supply 10V ~ 30V