Home / Crystals / WTL1M60421VH
minImg
WTL1M60421VH
WTL
Product No:
WTL1M60421VH
Manufacturer:
WTL
Description:
QUARTZ CRYSTAL 16MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Frequency Stability ±10ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Ratings -
Series TX1
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr WTL
Operating Mode Fundamental
Frequency 16 MHz