Home / Fixed Inductors / WTX0420T3R3MTR01
minImg
WTX0420T3R3MTR01
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
WTX0420T3R3MTR01
Package:
1616
Description:
FIXED IND 3.320%UH 0.026OHM 5400
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 28.6mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Series WT
Type Wirewound
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Frequency - Self Resonant 18MHz