WVM5JB1K80
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM5JB1K80
Package:
Radial
Description:
RES 1.8K OHM 5% 5W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Resistance 1.8 kOhms
Power (Watts) 5W