WW2JT6R80
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW2JT6R80
Description:
RES 6.8 OHM 5% 1.5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 6.8 Ohms
Power (Watts) 1.5W