WW3FT8R06
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW3FT8R06
Description:
RES 8.06 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 8.06 Ohms
Power (Watts) 3W