WW7FB5R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW7FB5R00
Description:
RES 5 OHM 1% 6.5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 1.000" L (7.92mm x 25.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 5 Ohms
Power (Watts) 6.5W