XC9236A26DMR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC9236A26DMR-G
Package:
SOT-25
Description:
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Current - Output 600mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-25
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Series XC9236
Function Step-Down
Package / Case SC-74A, SOT-753
Frequency - Switching 3MHz
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V