XC9265D18BMR-G
Torex Semiconductor Ltd
Product No:
XC9265D18BMR-G
Package:
SOT-25
Description:
0.5UA ULTRA LOW QUIESCENT CURREN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-25
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Series XC9265
Function Step-Down
Package / Case SC-74A, SOT-753
Frequency - Switching -
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V